Pocetna Društvo KOJI ORAH JE POGODAN ZA GAJENJE U NAŠIM KRAJEVIMA?

KOJI ORAH JE POGODAN ZA GAJENJE U NAŠIM KRAJEVIMA?

399
0
Podelite

Na području Zlatiborskog okruga orah se gaji od davnina kao pojedinačna zasađena ili samonikla stabla, a ređe u organizovanim zasadima.Gaji se na nadmorskoj visini od 300 – 1000 metara nadmorske visine. Moguće je primetiti veliko šarenilo u zastupljenosti različitih sorata i biotipova oraha. U poslednje vreme sve više se javlja interes ze zasnivanjem većih površina (hektar pa i više) sa pravilnnim razmakom sadnje i novijim sortimentom.Većina parcela na kojima se gaji ova voćna vrsta odgovara za proizvodnju.
Nepovoljna su područja dolina i uvala slabo provetrena gde se javljaju pozni prolećni
mrazevi. Pri podizanju zasada oraha za proizvodnju ploda potrebno je voditi računa da u zasadu ima više sorata, kao i da se koriste sorte pozno cvetajuće.

Kod oraha je jako izražena dihogamija – nejednovremeno cvetanje muških i ženskih cvetova. Vrlo su retke pojave da u istovremeno cvetaju muški i ženski cvetovi. Ovaj problem se može rešiti sadnjom više sorata u jednom zasadu.

Postoji veliki broj sorata oraha u svetu. Za gajenje u našim uslovima se preporučuju uglavnom domaće sorte, koje se samo u nedostatku mogu dopuniti nekim stranim sortama. Od domaćih sorti za podizanje zasada se preporučuje:

R A S N A
Ova sorta se odlikuje kratkom vegetacijom, kreće 2- 3 dana posle Šampiona. Osnovna
odlika joj je mala bujnost i izuzetno visoka i redovna rodnost.Počinje da rađa još u rastilu.Dobar je oprašivač za mnoge sorte, cveta skoro homogamno.Plod je krupan, mase oko 14 grama, malo kupastog oblika. Randman jezgre je veoma dobar, oko52%. Relativno je otporan na bolesti. Preporučuje se za gajenje u kontinentelnim uslovima kod nas.

Š A MP I O N
Kao i prethodna i ova sorta je stvorena u Novom Sadu. Ima kratku vegetaciju, dosta kasno kreće u proleće te spada među najotpornije sorte na niske temperature.Zbog toga se i preporučuje za kontinentalne uslove gajenja.
Srednje je bujan i veoma rodan. Cveta protandrično. Relativno osetljiva na uzročnika pegavosti lista, gljivicu Gnomonia juglandis. Plod je vrlo krupan, oko 14 grama prosečne mase .Randman jezgre je oko 58 %sadrži oko 67% ulja i 18,6% proteina. Preporučuje se za gajenje u kontinentalnim uslovima.

E L I T
Ovo je selekcija Zavoda za voćarstvo u Mariboru. Kreće u proleće veoma kasno, za sada najkasniji od svih sorata oraha . Kod nas obično kreće sa vegetacijom krajem prve dekade
maja meseca. Stablo je srednje bujno, izbegava pozne prolećne mrazeve. Plod je srednje
krupan, mase oko 10 gr, okruglastog oblika. Ljuska je tanka i glatka, jezgra puna. Randman je oko 47 % , visokog kvaliteta ploda . Rađa obilno i redovno zbog čega se preporučuje za kontinentalne uslove gajenja.

K A S N I G R O Z D A S T I
Takođe selekcija Poljoprivrednog fakulteteta u Novom Sadu. Ima veoma kratku vegetaciju, čak oko 15 dana iza Šampiona . Redovno izbegava pozne prolećne mrazeve, zbog čega se preporučuje za masovno gajenje u kontinentalnim uslovima. Veoma je otporna na biljne bolesti. Male je bujnosti i visokerodnosti. Rodni pupoljci su lateralni koji donose već deo roda. Cveta skoro homogamno.

Andrija Radulović dipl. inž. PSSS Užice