Pocetna Društvo Predstavnici Ministarstva poljoprivrede obišli ugroženo područje Lužničke doline

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede obišli ugroženo područje Lužničke doline

616
0
Podelite

Posle radnog sastanka sa zamenikom gradonačelnice Užica Dragoljubom Stojadinovićem i njegovim saradnicima, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Branko Lakić direktor Uprave za poljoprivredno zemljište obišli su ugorženo područje Lužničke doline i na licu mesta se uverili u obim štete pričinjene tokom nevremena, koje je ovaj kraj zadesilo 26. maja.

“Došli smo danas da obiđemo ugoržene lokacije u gradu Užicu, da vidimo i pokušamo da sa ljudima iz lokalne samouprave utvrdimo koliki je stepen štete načinje usled poplava koje su nas zadesile”, istakao je državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Bojan Vranjković.Prema njegovim rečima najpre se mora krenuti u sanaciju bujičnih vodotokova i infrastrukture, koja je u šta se i sam uverio na ovom području potpuno uništena.

“Najviše su stradala prigradska naselja u Karanu gde je kompletna infrastruktira usled bujičnih poplava stradala a kako smo čuli od poljoprivrednih proizvođača stradali su i usevi kukuruza, pšenice, zasadi maline i ostalog voća i povrća. Na poljoprivrednim površinama su veliki nanosi kamena i mulja, pa smo sa ljudima iz grada napravili dogovor da će oni da pomognu oko odnošenja teškog kamenog nanosa i verujemo da ćemo u što kraćem roku sanirati štetu. Država mora da pomogne i država će učestvovati u tome, ali najpre je potrebno utrditi nivo štete. Jasno vam je da je pored ove lokacije u velikom delu naše zemlje načinjena ogromna šteta i gledaćemo da u što kraćem roku prikupimo sve informacije sa terena, pa da vidimo na koji način i u kom pravcu ćemo dalje da delujemo”.

Prema rečima Branka Lakića direktora Uprave za poljoprivredno zemljište, sitaucija jeste vanredna i takva da zahteva ozbiljnu koordinaciju jedinice lokalne smaouprave i republičkih organa, u ovom slučaju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.“Jutros smo imali radni sastanak u prostorijama grada Užica gde smo dobili izveštaj o tome šta se ovih dana desilo i šta je lokalna samouprava preduzela. Nažalost, Lužnička dolina kao deo grada Užica koji ima najrazvijeniju poljoprivredu je pretrpela najveću štetu. To je ono što jeste velika šteta za ovaj kraj, ali ministarstvo će se truditi da preduzme korake da olakšamo ovim ljudima da mogu da nastave da se bave poljoprivredom. Uprava za poljoprivredno zemljište je izdvojila 80 milina dinara koje ćemo dati lokalnim samoupravama za rekonstrukciju i sanaciju poljskih puteva. 70 posto vrednosti radova će finansirati Uprava za poljoprivredno zemljište a 30 odsto jedinice lokalne samouprave za poljske puteve i ovde smo došli da sa ljudima iz grada vidimo šta treba da pripreme od dokumentacije da se jave na Javni poziv koji će Uprava raspisati u narednih nekoliko dana”.

“Grad Užice je spreman za učešće u ovom Javnom pozivu sa 30 odsto sredstava, kaže zamenik gradonačelnice Užica Dragoljub Stojadinović”. Ipak dodaje, grad nije u mogućmnosti da obezbedi sredstva za nadoknadu štete koja je procenjena na oko 350 miliona dinara.

“Ono što do sada znamo je da imamo 71 putni pravac koji je delimično ili potpuno uništen i tri mosta. Trenutno, šteta se procenjuje na preko 350 miliona dinara, oko 150 miliona dinara infrastrukture i ono što možemo za sada da kažemo, oko 200 miliona dinara jeste šteta na poljoprivrednim usevima. Mi smo kao grad već obezbedili 30 miliona dinara interventno, kako bismo iole osposobili puteve da ljudi mogu da priđu svojim kućama. Šteta je ogromna, ovakve sitaucije nismo mogli da planiramo i grad sigurno ne može sam da izdrži takva ulaganja, ali imamo obećanja od državnog sekretara Bojana Vranjkovića i direktora Uprave za poljoprivredno zemljište Branka Lakića da će država pomoći u saniranju štete”.

Stojadinović dodaje i da se Grad obratio i ostalim nadležnim ministarstvima, pa se očekuje da će država kao i uvek do sada izaći u susret i pružiti podršku kako bi se sanirale posledice nevremena koje su ljudima u Lužničkoj dolini otežale i svakodnevno funkcionisanje i bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom, čime im je u velikoj meri ugrožena i egzistencija.