Kontinuirana edukacija dece od najranijeg uzrasta od ključnog je značaja za njihovo što bezbednije učešće u saobraćaju, poručili su predstavnici Crvenog krsta Užice i TŠ “Radoje Ljubičić”, koji su se svojim aktivnostima uključili u obeležavanje Evropske nedelje mobilnosti.
Crveni krst Užice godinama unazad reralizuje brojne aktivnosti i kampanje, čiji je cilj zaštita najmlađih sugrađana u saobraćaju. U saradnji sa gradom realizuje se akcija podele autosedišta za decu i do sada je preko 3 hiljade mališana iz našeg grada dobilo sedišta. Ta aktivnost se po rečima Aleksandra Ševrta pokazala kao odlična, jer je u značajnoj meri podignut procenat korišćenja autosedišta za decu na putevima u našem kraju.
“Ono što je posebno važno je da se ta sedišta koriste na pravilan način, jer svi roditelji su prošli obuku za montažu u Crvenom krstu. Pored toga postoji i segment rada koji se odnosi na prvu pomoć za decu, za šta su sami roditelji iskazali interesovanje i po tome smo jedinstveni u Srbiji. Posle tih obuka i saveta koje dobiju, roditelji se osećaju znatno sigurnije i bezbednije, tako da smo primetili značajan napredak i u toj oblasti. Nastavljamo dalje sa unapređenjem usluga koje pružamo u oblasti bezbednosti saobraćaja i to realizacijom pilot projekta koji se odnosi na izgradnju saobraćajnog poligona”.
Poligon, čija izgradnja će početi narednih dana u dvorištu Crveng krsta, biće završen u narednih nekoliko meseci i po rečima Ševrta biće specifičan i drugačiji od ostalih u Srbiji.
“Praktično ćemo deci predškolskog uzrasta, prvog i drugog razreda pokazivati norme lepog ponašanja u saobraćaju, bilo da se nalaze na saobraćajnicama ili u vozilima sa roditeljima, a imaćemo mogućnost da im pokažemo i kako se treba ponašati u vozilima javnog prevoza. Verujem da će i ovaj segment našeg rada uticati na bezbednost saobraćaja u našem gradu”.
Značajan doprinos povećanju nivoa bezbednosti saobraćaja u Užicu daju i učenici TŠ “Radoje Ljubičić” koji kao članovi saobraćajne sekcije učestvuju u svim akcijama Saveta za bezbednost saobraćaja. Takođe, kako ističe Miloš Milutinović profesor te škole i sami osmišljavaju i realizuju edukativne radionice za najmlađe.
“Saobraćajno vaspitanje i obrazovanje jedan je složen zadatak koji zahteva kontinuirtan rad od najranijeg detinjstva kada deca uče od roditelja pa dalje tokom njihovog odrastanja. Posebno je karakterističan period kada kreću u školi i prvi put se osamostaljuju u saobraćaju i tada je potrebna ozbiljnija edukacija, koju sprovodimo sa Agencijom za bezbednost saobraćaja kroz projekat “Pažljivkova smotra”. I ova akcija ima dobar efekat, a to potvrđuju i veoma dobri rezultati naše dece na republičkim smotrama”.
Važno je naglasiti i da je Savet za bezbednost saobraćaja grada Užica u ovoj godini izdvojio značajno veća sredstva u odnosu na prethodni period upravo za edukaciju dece o bezbednom učešću u saobraćaju.