Pocetna Društvo Kadinjača: “Njihova žrtva je temelj naše slobode”

Kadinjača: “Njihova žrtva je temelj naše slobode”

260
0
Podelite

Na Kadinjači je obeležena 83-godišnjica bitke u kojoj su 29. novembra 1941. godine živote za otadžbinu dali pripadnici Radničkog partizanskog bataljona štiteći odstupnicu Vrhovnom štabu i glavnini partizanskih jedinica. Sprečeno je njihovo uništenje i na taj način omogućen nastavak borbe za slobodu. Bitka je označila kraj Užičke republike, jedine slobodne teritorije u porobljenoj Evropi, a Užice s pravom dobilo epitet grada heroja Drugog svetskog i antifašističke borbe.

Skup je održan u organizaciji Odboraa Vlade Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, Grada Užica i Narodnog muzeja Užice.

Parastos poginulima služilo je sveštenstvo užičke crkve posle čega je usledilo polaganje venaca i odavanje pošte herojima Kadinjače.

Vence su pored predstavnika Vlade Srbije položili predstavnici Ministarstva odbrane, Grada Užica, SUBNOR-a i boračkih organizacija iz velikog broja mesta uključujući Grad Beograd, ambasador Alžira, udruženja veterana, rodbina i članovi porodica poginulih heroja.

Državni sekretar Ministarstva za rad i predsednik Odbora Zoran Antić rekao je da nam posle Kadinjače ostaje sve, ime slavnog, herojskog Užica, simbola antifašističke borbe partizanskog pokreta. Da na ovom mestu ne samo odajemo počast slavnim dedovima već i slobodarskoj suštini kao antifašistički narod koji ustaje protiv ideologije mržnje i zla, naveo je Antić.

– Ostaje nam činjenica da su užički radnici, zajedno sa zlatiborskim, šumadijskim, posavskim seljacima i proleterima stali na ovome mestu protiv malo je reći višestruko snažnijeg neprijatelja da bi zaštitili svoj grad i svoja sela. Šta je to drugo nego deo Srpske nacionalne epopeje bez ikakve političke i ideološke nadgradnje – rekao je Antić i dodao da su na Kadinjači naši sunarodnici dali svoje živote za viziju neke buduće zemlje i poručili kao mnogo puta u istoriji “da je samo život u slobodi dostojan življenja”. Antić je poručio “dokle god je Srba i srpske države bićemo na Kadinjači nepokolebani bilo kakvim ideološkim dilemma i odati počast herojima i njihovoj moralnopj veličini”.

U ime republičkog odbora SUBNOR-a Milić Vukić je rekao da je na Kadinjači u snežnom i surovom novembarskom danu ispisana jedna od najsvetlijih stranica srpske istorije.

– Borci Radničkog partizanskog bataljona, Orašačke i Posavske čete u borbi sa nadmoćnijom 342 nemačkom pešadijskom divizijom položili su svoje živote za ideale slobode i pravde – rekao je Vukić koji je i predsednik užičkog odbora SUBNOR-a. On je rekao da njihov podvig nije bio samo vojnički čin, već čin duboke ljubavi prrema svom narodu i zavičaju. A samo dan pre bitke bili su radnici, obućari, krojači, pekari..

Zamenik gradonačelnika Užica Rajko Radosavljević rekao je da žrtva heroja Kadinjače ostaje da nama i generacijama koje dolaze bude motiv i vodič kako se brani i čuva svoj grad i svoja država.

– Grad Užice će u saradnji sa Narodnim muzejem Užice i resornim ministarstvima nastaviti da održava, obnavlja i ovo I sva ostala spomen-obeležja sa željom da to čine i generacije posle nas – poručio je Radosavljević i dodao da na ovaj način želimo da se odužimo onima koji su dali živote za slobodu koju imamo “slava i hvala borcima Radničkog bataljona”.

Na Kadinjači je u okviru obeležavanja godišnjice bitke izveden prigodan muzičko-scenski prikaz u okviru programa Centra beogradskih festivala (CEDEF).