Pocetna Čajetina Završene volonterske akcije merenja ugljeničnog otiska u Užicu, Čajetini i na Zlatiboru

Završene volonterske akcije merenja ugljeničnog otiska u Užicu, Čajetini i na Zlatiboru

239
0
Podelite
Foto: UG "Zlatiborski krug"

U okviru projekta „Zelena inicijativa za lokalnu zajednicu“, koji UG „Zlatiborski krug“ iz Čajetine sprovodi u saradnji sa Udruženjem nastavnika „Opstanak“ iz Užica, realizovane su volonterske akcije merenja ugljeničnog otiska sa učenicima starijih razreda osnovnih škola iz Užica i Čajetine.

U Užicu su učenici starijih razreda Osnovne škole „Slobodan Sekulić“ realizovali dve volonterske akcije merenja ugljeničnog otiska 9. i 11. aprila. Podaci su obrađeni i sačinjen je detaljan izveštaj. Voditeljke radionica bile su profesorke biologije Mileva Rogić i Aleksandra Popović.

Foto: UG „Zlatiborski krug“

Prva volonterska akcija realizovana je anketiranjem meštana Mesne zajednice Krčagovo, obradom i analizom podataka sa anketnih listova i izvođenjem zaključaka o uticaju na ugljenični otisak. U akciji je učestvovalo 18 učenika osmog razreda, 11 devojčica i 7 dečaka. Krčagovo je površinom najveća mesna zajednica u gradu. Najveći izvori zagađivanja su intenzivan saobraćaj, fabrika „Prvi partizan“ i ložišta. U zgradama je centralno grejanje na mazut, a domaćinstva se greju na gas, drva i ugalj. Ima dosta zelenih površina jer je MZ na periferiji grada, ali je ipak smog veoma često prisutan u vazduhu. Anketirano je 35 porodica o navikama u ishrani, stanovanju, transportu i kupovini. Prema prosečnom broju bodova na anketnim listićima, navike stanovnika MZ Krčagovo su u velikom procentu ekološki prihvatljive.

Druga volonterska akcija realizovana je praćenjem intenziteta saobraćaja glavnom saobraćajnicom u Mesnoj zajednici Krčagovo, beleženjem broja automobila koji u proseku prođu u toku jednog minuta i prosečnog broja putnika u automobilu. Urađeno je 7 merenja u pravcu ka gradu i 5 merenja iz grada.

Foto: UG „Zlatiborski krug“

U ovoj akciji je takođe učestvovalo 18 učenika osmog razreda, 11 devojčica i 7 dečaka. Učenici su bili zainteresovani za rad, razgovarali su sa meštanima, objašnjavali u kakvom projektu učestvuju i šta istražuju. Merenje ugljeničnog otiska bilo je novo i izazovno iskustvo. Učesnici su shvatili koliko je naša planeta u „problemu“, a mi sa njom.

U Čajetini i na Zlatiboru su 9. i 15. aprila realizovane dve volonterske akcije merenja ugljeničnog otiska sa učenicima starijih razreda Osnovne škole „Dimitrije Tucović“ u Čajetini i u izdvojenom odeljenju na Zlatiboru. Voditeljka radionica bila je profesorka biologije Snežana Tučić.

U Čajetini, na prvoj radionici, učestvovalo je 17 učenika (4 dečaka i 13 devojčica) i korisnici Dnevnog boravka za decu sa smetnjama u razvoju „Zračak“ (1 dečak i 2 devojčice). Učenici su pratili saobraćaj na raskrsnici kod česme u centru Čajetine – u pravcu Zlatibora, Užica i škole. Merili su koliko automobila u proseku prođe u toku jednog minuta i koliko u proseku ima putnika u automobilu. Da bi se detaljnije upoznali sa ekološkim navikama prosečnog stanovnika Čajetine i Zlatibora, učenici su podelili anketne listiće svojim drugarima, porodici i komšijama.

Foto: UG „Zlatiborski krug“

Na drugoj radionici, na Zlatiboru, učestvovalo je 16 učenika (4 dečaka i 12 devojčica). Učenici su pratili saobraćaj na raskrsnici kod hotela Olimp na Zlatiboru. Analizirane su ankete i saobraćaj na raskrsnicama na Zlatiboru i u Čajetini, i upoređeni su rezultati.

S obzirom na to da je više automobila bilo na Zlatiboru, na kraju se, nakon upoređivanja rezultata anketa, ispostavilo da je rezultat skoro isti – odnosno, da nam jedna planeta nije dovoljna da zadovoljimo sve naše potrebe. Kada su rezultati ubačeni u ugljenični kalkulator, zaključak je da emitujemo više CO₂ nego što bi trebalo. Pošto imamo samo jednu planetu Zemlju, moraćemo da menjamo svoje ekološke navike.

Evaluacija radionica urađena je nakon što su obe radionice realizovane, a zaključak je da su učenici rado anketirali svoje drugare, porodicu i komšije – stanovnike Čajetine i Zlatibora, kako bi uporedili njihove ekološke i ugljenične otiske. Zanimljivo je bilo i praćenje saobraćaja na raskrsnicama, kako bi se uvidelo ko se ekološki bolje ponaša. U akciju brojanja automobila i putnika u Čajetini bili su uključeni i korisnici Dnevnog boravka „Zračak“, kojima je bilo zanimljivije da što više automobila prođe, ali su shvatili da je bolje da što manje vozimo automobile, da u automobilu bude više putnika, da koristimo javni prevoz, a najbolje – da vozimo bicikl i pešačimo.

Foto: UG „Zlatiborski krug“

Realizacijom volonterskih radionica merenja ugljeničnog otiska završen je edukativni program u okviru projekta „Zelena inicijativa za lokalnu zajednicu“.

Projekat „Zelena inicijativa za lokalnu zajednicu“ realizuje se kao deo programa Fond za održivi lokalni razvoj koji se sprovodi u okviru Platforme za opštedruštveni dijalog „Održivi razvoj za sve“, uspostavljene uz podršku vlada Švajcarske i Nemačke. Implementaciju sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u okviru projekta „Reforma javnih finansija – Agenda 2030“.

Fondom neposredno rukovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ), kao jedan od partnera na Platformi, zadužena za podršku inicijativama za inovativna rešenja u oblasti zaštite životne sredine na lokalnom nivou. Dodatna podrška Fondu pruža se u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“, koji se realizuje uz podršku Evropske unije u Srbiji.