Pocetna Društvo Srpsko-rusko veče u Gradskoj kući

Srpsko-rusko veče u Gradskoj kući

1332
0
Podelite

U organizaciji Noćnih vukova Srbije i Udruženja veterana 63. padobranske brigade, a uz podršku Grada Užica, u subotu 1. februara u Svečanoj sali Gradske kuće održano je Srpsko-rusko veče.

Gradonačelnik Užica Tihomir Petković poželeo je dobrodošlicu gostima iz Crne Gore, Republike Srpske, Makedonije, Bugarske, Australije, Rusije i Srbije, a posebno ratnicima i borcima, ove elitne brigade Vojske Republike Srbije.

„U vreme u kojem živimo, mi Srbi prestali smo da verujemo u većinu institucija, ali jedna od naših institucija u koju i dalje verujemo jeste Vojska Republike Srbije. Ponosni smo i uvek ćemo osećati ponos na naše ratnike sa Košara i svih drugih mesta na kojima su rizikovali živote braneći svoju otadžbinu i svoj narod.“-naveo je Petković.

Gradonačelnik je istakao da je imao čast da 1984. i sam bude pripadnik 63. padobranske brigade gde je prošao obuku koja mu je pomogla da prevaziđe svoje najveće strahove i najveća fizička i mentalna ograničenja.

Udruženje veterana 63. padobranske brigade je u sklopu večeri održalo promociju knjige Momčila Minića „63. Trenutak večnosti“. Ovaj, niški pisac i ratni veteran, u svom romanu „63. Trenutak večnosti“ opisuje događaje tokom borbe na jugoslovensko-albanskoj granici 1999. godine. Roman govori o Košarama, iz ugla jednog od pripadnika 63. padobranske brigade.

Predsednik Udruženja veterana 63. padobranske brigade Vidoje Kovačević je govoreći o knjizi rekao:

“ Knjiga govori o 63. padobranskoj brigadi i o onome šta su veterani tj. pripadnici padobranske brigade proživeli 1998/1999. u protiv terorističkim operacijama sa šiptarsko-terorističkim snagama na prostoru Kosova i Metohije. U tim borbama dosta Užičana je uzelo učešće i dalo veliki doprinos u sveukupnoj borbi koju je 63. padobranska brigada imala.“

„Ova brigada je jedinica namenjena za izvođenje specijanih padobranskih desanata, koji se koriste prilikom izvođenja izviđačko diverzantskih dejstava u operativnoj dubini neprijatelja. Sastavljena je od vrhunskih, posebno obučenih i osposobljenih padobranaca, eksperata za različite načine ratovanja sa posebnim akcentom na diverzantsko-izviđačka dejstva iza linije fronta. Pripadnici padobranske brigade bili su dobrovoljci, počevši od vojnika, podoficira, oficira ili civilna lica koja su došla da služe vojsku. Raspadom SFRJ padobranska brigada bila je angažovana na teritoriji Slovenije, Hrvatske, Makedonije i Bosne i Hercegovine i sve do jednog postavljenog zadataka brigada je uspešno izvršila. Sačuvani su materijalno-tehnička sredstva poverenih aerodroma. Legendarna 63. padobranska brigada uvek je imala odjek u narodu i davala je veliku moralnu podršku stanovništvu svih teritorija gde se nalazila.“- naveo je Kovačević.

Užičanin Srđan Srdanović, jedan od pripadnika 63. padobranske brigade koja se borila na Košarama govorio je o danima dejstava: „Naša borbena grupa je 1998. godine bila prisutna na reonu Karaule – Košare pored drugih borbenih grupa. Svi su bili vrlo angažovani i svi su imali svakodnevno posla, zbog toga što je ovaj reon planinski ispresecan, delimično pokriven šumskim putevima, ali pre svega pešački prohodan.“

Nakon promocije knjige prikazan je film predsednika Noćnih vukova Rusije Aleksandra Zaldastanova – Hirurga „Ruski reaktor“, koji govori o periodu Rusije u vremenu od Oktobarske revolucije do današnjih dana. Film je letopis ruske sudbine prošlog stoleća i, po rečima reditelja, on predstavlja simbol energije i ruskog duha.

U „Ruskom reaktoru“ nema kompjuterske obrade, sve je snimano uživo. 35-minutni film nudi publici umetničko-publicističku priču sa igranim scenama, a njegov osnovni cilj je da probudi poštovanje i ljubav publike prema svojoj otadžbini.