Sa obzirom da je u toku vađenje krompira potrebno je proizvođačima signalizirati na postojanje štetočine krompira koji pravi velike štete i u polju i u skladištima.
Na području Zlatiborskog okruga u toku 2020.godine na osmatračkim mestima evidentirano je prisustvo krompirovog moljca (Phthorimaea operculella).U ovoj godini nije zabeležena velika brojnost. Na osnovu krtola koje nam stižu na pregled u službu evidentno da je ova štetočina šire prisutna na ovoj teritoriji. Krompirov moljac razvija više generacija godišnje. U našim uslovima razvija pet generacija u polju, a ukoliko se unese krtolama u skladište tamo može da razvije još 2-3 generacije. Ispiljene larve se ubušuju i prave hodnike. Ovako napadnute krtole gube tržišnu vrednost i veoma lako podležu napadu patogena i propadaju. U proizvodnji semena, oštećenja na okcima krtola dovode do smanjenja klijavosti krtola u narednoj sezoni.
Proizvođači koji imaju krompir u skladištu, a zaražen je kromirovim moljcem važno je da spreče dalje razvijanje ove štetočine sledećim merama:
– Potrebno je odvajati oštećene krtole od zdravih krtola.
– U skladištima treba održavati temperaturu manju od 9 stepeni, jer je smanjena mogućnost razvoja moljca.
-Skladišta krompira moraju na svim otvorima biti obezbeđena gustim mrežama da bi se sprečio ulazak štetočine
-Redovno vršiti preglede u skladištu i prema potrebi obavljati hemijsku zaštitu odgovarajućim insekticidima. Za suzbijanje se koriste preparati koji razvijaju otrovne gasove. To su su preparati na bazi AL-fosfina. Ovi preparati se ne mogu naći u slobodnoj prodaji i apliciraju ih samo organizacije koje obavljaju DDD poslove.
-Zaražene krtole ne koristiti za setvu naredne godine
PSSS Užice će nastaviti praćenja ove štetočine u narednoj godini. U slučaju pojave poljoprivrednici osim mera borbe na polju, treba da prepoznaju i sprečite dalje širenje i pravljenje šteta u magacinim
Zorica Lazić, savetodavac iz oblasti zaštite bilja