U Odeljenju za lokalnu poresku administraciju u užičkoj Gradskoj upravi, u toku su pripreme za izradu rešenja za porez na imovinu za ovu godinu, a građani ih mogu očekivati u drugoj polovini juna. Ova dinamika uručenja rešenja ista je kao i u prethodnim godinama, navodi za naš nedeljnik „Vesti“, Zorica Ćosić, rukovodilac Odeljenja za lokalnu poresku administraciju i dodaje da do prijema rešenja, građani porez na imovinu plaćaju akontaciono po zadnjem kvartalu iz prethodne godine.
O tome da li je bilo uslova da rešenja na kućne adrese stignu pre juna, Zorica Ćosić kaže da je to realno moguće, jer se odluka o cenama po kvadratu za nekretnine koja se koristi za formiranje visine iznosa poreza, po zakonu mora doneti do kraja novembra prethodne za narednu godinu. Na taj način se stvaraju uslovi da i početkom godine počnu pripreme za izradu rešenja. Međutim, kako navodi Zorice Ćosić, obimni su poslovi koje Odeljenje mora da uradi početkom godine, pre završnog računa, kako bi knjigovodstveno stanje bilo potpuno čisto. Pored toga, Odeljenju po službenoj dužnosti od 2020. godine, notari šalju poreske prijave za sve što se kod njih završava i u smislu kupoprodaje, poklona, naslednih rešenja,a potom te prijave Odeljenje obrađuje i one predstavljaju osnov za utvrđivanje poreza.
– Međutim, notari nam dostavljaju prijave koje su 90 odsto za nas neupotrebljive u smislu da ne sadrže one podatke koji su nama potrebni za utvrđivanje poreza, a oni, kako su nas informisali, nemaju obavezu da popunjavaju prijavu onako kako bi nama odgovaralo. Zbog toga moramo da pozivamo stranke i da od njih prikupimo podatke koji su nam potrebni, a to nam vremenski pomera ceo posao i sada smo u zaostatku za ovu, ali i za prošlu godinu, iako se maksimalno trudimo da sve to postignemo. Zbog toga će jedan deo građana ostati bez rešenja iako su odradili svoj deo posla kod notara. U tom slučaju mogu da dođu ovde kod nas pa da to odrađujemo u hodu – kaže Zorica Ćosić i navodi da je broj prijava koje Odeljenje dobija od notara, enormno uvećan. Za tri meseca ove godine broj prijava koje su pristigle u Odeljenje približan je broju za celu prošlu godinu. Naročito je povećan broj naslednih rešenja, a dosta je ostvareno i kupoprodaja, navodi Ćosić.
Porez na kuće u svim zonama na području Grada Užica u ovoj godini je isti kao i prošle godine. Ista visina poreza je i za poslovni prostor u drugoj, trećoj i četvrtoj, za garaže u drugoj, trećoj i četvrtoj, za šumsko zemljište u trećoj i za građevinsko zemljište u prvoj i drugoj zoni, umanjena neznatno za amortizaciju objekata.
– Povećanja je bilo kod poreza na stanove u prvoj, drugoj i trećoj zoni. Na primer, za stan od 50 kvadrata u prvoj zoni porez za ovu godinu je 6.450, a prošle godine bio je 6.402 dinara. U drugoj zoni za isti stan porez za ovu godinu je 5.277, a za prošlu je bio 5. 272 dinara, dok je u trećoj zoni za ovu godinu taj porez za isti stan 4.192, a za prošlu je bio 4.012 dinara. Porez je neznatno veći i za poslovni prostor u prvoj zoni pa je za 20 kvadrata taj iznos za ovu godinu 5.626, a za prošlu godinu bio je 5. 248 dinara. Porez na garaže povećan je u prvoj zoni i on je za ovu godinu 1.735, a za prošlu godinu je bio 1.707 dinara. Povećan je porez i za poljoprivredno i za građevinsko zemljište u trećoj i četvrtoj zoni. Za 12 ari građevinskog zemljišta u trećoj zoni biće 599, a bio je 584 dinara, dok će u četvrtoj zoni biti 365, a bio je 246 dinara. U trećoj zoni porez na poljoprivredno zemljište biće veći za dva, a u četvrtoj za 10 dinara – pojašnjava Zorica Ćosić i dodaje da je porez za šumsko zemljište u četvrtoj zoni manji nego prošle godine i za 12 ari za ovu godinu iznosi 55, a prošle godine je bio 62 dinara.
Dinamika priliva
Za prva četiri meseca ove godine ukupan priliv od uplata poreza na imovinu i od fizičkih i pravnih lica u gradski budžet bio je oko 80 miliona dinara, od čega je 35 miliona uplata od pravnih i 45 miliona od fizičkih lica što je i očekivano. Dinamika priliva skoro je bila ista kao i proteklih godina.
Značajan promet šumskog i poljoprivrednog zemljišta
U periodu od 1. oktobra 2020. do 30. septembra 2021. godine u Odeljenje za lokalnu poresku administraciju stiglo je ukupno 834 kupoprodajna ugovora.
– U ovom vremenskom periodu za kupovinu i prodaju bili su aktuelni stanovi u prvoj zoni u kojoj je dosta i novogradnje pa je ostvareno 186 prometa stanova, dok je u drugoj zoni ostvaren 41 kupoprodajni ugovor. U prvoj zoni bilo je 11 prometa poslovnog prostora, a po našoj evidenciji i devet garaža. U ovom vremenskom periodu koji se posmatra radi utvrđivanja odluke o visini poreza, ostvaren je izuzetno značajan promet poljoprivrednog i šumskog zemljišta, najviše u četvrtoj zoni, odnosno, u selima koja su u toj zoni. Tako je u četvrtoj zoni ostvareno176 kupoprodajnih ugovora poljoprivrednog zemljišta, šumskog zemljišta 40, a građevinskog u četvrtoj zoni ostvareno je 44 kupoprodajna ugovora. Što se tiče kuća, godinama je najmanji promet zato i nemamo promenu visine poreza – pojašnjava Zorica Ćosić.