Da bismo široj javnosti približile nasilje nad ženama, ali i kako se žene sa takvi iskustvom nose sa tim, nabavile smo i poklonile Narodnoj biblioteci u Užicu knjige Eve Ensler ,,Izvinjenje i Emocije menjaju rad mozga: feministički pristup neurobiologiji traume silovanja“ Lepe Mlađenović – navodi Radmila Gujaničić.
Ženski centar Užice od 2015. godine pruža uslugu SOS telefona i podršku ženama za
izlazak iz nasilja. U svom radu se najčešće susreće sa nerazumevanjem fenomena nasilja
nad ženama od strane profesionalaca, ali i od šire javnosti, što vrlo često dovodi do toga da se zakoni ne primenjuju ujednačeno i da žene trpe društvenu stigamatizaciju i traume, navodi Radmila Gujaničić, predsednica Upravnog dobora Ženskog centra Užice i ističe:
-Iz tog razloga smo napravile još jedan korak da bismo široj javnosti približile ovaj društveni fenomen ali i kako se žene sa iskustvom nasilja nose sa tim pa smo nabavile i poklonile Narodnoj biblioteci u Užicu knjige Eve Ensler ,,Izvinjenje i Emocije menjaju rad mozga: feministički pristup neurobiologiji traume silovanja“ Lepe Mlađenović.
-Knjiga Lepe Mlađenović nosi snažnu poruku o važnosti razumevanja ženske traume nakon silovanja i od strane samih žena, kao i nužnost verovanja ženama kao preduslova u
borbi protiv rodno zasnovanog nasilja. Vrlo je važna i senzibilizacija profesionalaca i profesionalki koje dolaze u direktan kontakt sa ženama – iskustvo žrtava nasilja u institucionalnom prostoru vrlo često zavisi od toga na koga će ‘naleteti‘.
Ako neko razume traumu, ako veruje, ako zna da prepozna znake traume, to mnogo znači i upravo tome može ova Lepina knjiga da služi”, piše Ivana Perić psihoterapeutkinja iz Novog Sada, a o knjizi Izvinjenje, Naomi Klein beleži:
-Knjiga Eve Ensler ,,Izvinjenje“, snažan je, preobražavajući pogled na to kako iz rana seksualnog zlostavljanja, možemo početi nanovo izranjati i zacjeljivati. Revolucionaran
je i od svakoga od nas zahtijeva hrabrost, iskrenost i oprost poput miliona žena. Eva
Ensler je veliki dio svog života čekala na izvinjenje. Seksualno i psihički zlostavljao ju je njen otac, te se Eva cijelog života borila s tom izdajom, žudeći za iskrenim obračunom s čovjekom koji je sada već odavno mrtav. Nakon što je godinama radila kao aktivistica protiv nasilja, odlučila je da više neće čekati; izvinjenje može zamisliti – ona, sebi, za sebe. Izvinjenje, koje je Eva napisala, s očeve tačke gledišta i riječima koje je željela čuti, s nepokolebljivom istinitošću, saosjećanjem i širokom vizijom budućnosti, pokušava transformisati zlostavljanje koje je pretrpjela.
U vreme kampanje ,,16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama“, 24. i 25. novembra, u Narodnoj biblioteci će o knjigama govoriti Lepa Mlađenović i Ljerka Mezga Ćurčin koje su dugi niz godina pružale podršku ženama da izađu iz nasilja radeći na SOS telefonu i baveći se pisanjem i aktivizmom. Ženski centar Užice poziva zainteresovane da pročitaju knjige i dođu da razgovaraju i razmene iskustva.
-Želimo da budemo i mesto podrške za sve naše sugrađanke koje se nađu u situaciji nasilja, jer samo svi zajedno povezani možemo zaustaviti nasilje i graditi društvo u kome će se poštovati ličnost i dostojanstvo svakog ljudskog bića – ističe Radmila Gujaničić.