Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je raspisalo Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednog gazdinstva za nabavku novih mašina i opreme za unapređenje primarne stočarske proizvodnje 2023. godinu.
Zahtevi se podnose do 2. oktobra 2023. godine, preko platforme eAgrar, odnosno preko portala ePodsticaji.
Pravo na podsticaje imaju komercijalna registrovana poljoprivredna gazdinstva u aktivnom statusu koja se bave stočarskom proizvodnjom koju su registrovali u Registru poljoprivrednih gazdinstava. Investicija za koju se podnosi zahtev mora biti vezana za proizvodnju koja je registrovana na gazdinstvu.
Podsticaji za investicije u nabavku novih mašina i opreme su grupisani na sledeći način:
1) Podsticaji za investicije u nabavku novih mašina i opreme za pripremu, distribuciju i skladištenje koncentrovane i kabaste stočne hrane;
2) Podsticaji za investicije u nabavku novih mašina i opreme za manipulaciju i distribuciju čvrstog, polutečnog i tečnog stajnjaka;
3) Podsticaji za investicije u nabavku novih mašina i opreme kojom se štiti dobrobit životinja;
4) Podsticaji za investicije u nabavku novih mašina i opreme za vaganje, usmeravanje i obuzdavanje životinja;
5) Podsticaji za investicije u nabavku novih mašina i opreme za proizvodnju konzumnih kokošijih jaja;
6) Podsticaji za investicije u nabavku novih mašina i opreme za pčelarstvo;
7) Podsticaji za investicije u nabavku nove opreme za mužu;
8) Podsticaji za investicije u nabavku nove opreme za držanje, odgoj i tov živine.
Ovim podsticajima obuhvaćene su mašine i oprema koje su potrebne za stočarsku proizvodnju, a precizan spisak prihvatljivih investicija je dostupan u tekstu Javnog poziva. Takođe, u tekstu Javnog poziva se nalazi i spisak neophodne dokumentacije koja je potrebna za pravilno podnošenje zahteva.
Podsticaji se odnose na one investicije koje su realizovane (kupljene) od 1. januara 2023. godine do momenta podnošenja zahteva. Minimalni iznos investicije je 80.000 dinara, odnosno 50.000 za pčelarsku prozvodnju. Ukoliko je su mašine i oprema nabavljene od različitih dobavljača ili se investicija realizovala iz više kupovina, minimalni iznos na pojedinačnom računu mora biti 25.000, odnosno 20.000 dinara za investicije u pčelarsku proizvodnju.
Najviši ukupni iznos podsticaja koji korisnik može da ostvari po zahtevu je 800.000 dinara. Pomoć oko podnošena zahteva svi poljoprivredni proizvožači mogu dobiti u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi Užice lično ili na telefon 031/513-754.