Pocetna Društvo Mere podrške lokalnoj poljoprivredi

Mere podrške lokalnoj poljoprivredi

1859
0
Podelite

“Zlatiborski eko agrar“ uspešno realizuje program mera podrške lokalnoj poljoprivredi. U ovoj godini, su planirana tri javna poziva. Ono što raduje poljoprivrednike jeste pomoć kroz koju, uz ovo opšatinsko preduzeće, uspevaju da ostvare dobar prinos na svom gazdinstvu, uvedu novine i osavremene se, kao i da prošire stočni fond, a proizvode pod žigom kvaliteta „Dobro sa Zlatibora“ prodaju širom Srbije i van njenih granica.

Program mera podrške lokalnoj poljoprivredi koje sprovodi Privredno društvo, „Zlatiborski eko agrar“, koncipiran je u 7 tačaka i nije se menjao ni ove godine jer se pokazalo da je svrsishodan i da svaka pozicija čini da investicije budu podržane u skladu s potrebama proizvođača. Subvencije koje daje opština Čajetina preko „Eko agrara“ su značajne.

– Javni poziv je završen 10. juna. U toku je obrada podataka i kontrola na terenu. U toku naredne nedelje taj posao će biti gotov i mi se nadamo da ćemo do polovine meseca krenuti sa isplatom subvencija, a to je ono što ljudi i vole da čuju- kaže Marko Marić, direktor „Eko agrara“. Prošle godine osnovan je Agrotehnički centar, odnosno mašinski park koji poljoprivrednicima omogućuje profesionalnu i pravovremenu uslugu u cilju kultivisanja zemljišta i povećanja prinosa. Mehanizacijom koja je nabavljena, a to je pet traktora uz svu prateću mehanizaciju, odrađuje se sve ono što je potrebno jednom ovakvom brdsko-planinskom području, a potreban je samo jedan telefonski poziv Eko agraru kojim se zakazuje termin.

-Mašine koje trenutno rade i opslužuju sela u našoj opštini taj posao odrađuju na najbolji mogući način. Suština celog procesa je u tome da se unapredi proizvodnja, da se podigne na viši nivo i da se dođe do što kvalitetnije kabaste hrane , koja će što manje da košta – navodi Marić.

Nedavno je nabavljen i aparat za ispitivanje hemijskog sastava kabaste i zrnaste hrane. Ovaj aparat je jedini u Srbiji i dostupan je svim korisnicima sa područja opštine Čajetina.

-Nabavili smo aparat koji se zove Agri nir. To je vrlo moderna, mobilna sprava. Ne postoji na terenu lokacija na kojoj ne može biti prisutan. NJim se radi analiza zrnaste i kabaste hrane. Obuka je intezivna, i u nju je uključeno više ljudi. Sa ljudima iz Italije koji su nam uređaj prodali vrše se on- lajn sastanci. Uređaj treba da bude izbaždaren na 11 parametara. Mi smo tih 11 uzoraka postavili kao normu za ovaj naš kraj – objasnio je Marko Marić. Balansiranjem obroka u ishrani može se uticati na povećanje proizvodnje i smanjenje cene koštanja mleka i mesa, što i jeste cilj.Trenutno se radi uzorkovanje hrane nakon kojeg sledi ponovno podešavanje aparata od strane proizvođača iz Italije. Do jeseni će se ulaganja u Agrotehnički centar proširiti, jer se u Krivoj Reci pravi hala od oko 600 kvadratnih metara u koju će biti smeštena mehanizacija, a u sklopu tog objekta nalaziće se i upravna zgrada. U zimskom periodu mehanizacija će biti angažovana na čišćenju snega, što je rađeno i u predhodnoj sezoni, kaže Marić. U toku su i radovi na proširenju kapaciteta mlekare „Naša Zlatka“ koja će u većem obimu početi da radi već polovinom jula. Pored ove mini mlekare u planu je izgradnja i jedne veće, kapaciteta 20.000 litara, za šta je u toku priprema neophodne dokumentacije.

M.Ranković Luković

Novi javni poziv

Želim da najavim još jedan Javni poziv koji će biti od 1. septembra do 15. oktobra, tako da naši proizvođači koji do sad nisu aplicirali a investirali su u nešto, treba da znaju da nisu propustili šansu i da će na jesen biti još jedan javni poziv.